تکنولوژی جراحی Surgical Technology
آدرس سایت تخصصی ما:www.surgicalscience.ir

مایکوباکتریوم توبرکلوسیس :

مايكوباكتريوم توبركلوزيس (Mycobacterium tuberculosis)، گونه ای بيماريزا در جنس مايكوباكتريوم است. اين باكتری، عامل بيماری سل است.

 بیماری زایی و انتقال(TB) : عوامل زیادی در انتقال بیمارستانی آن نقش دارند اصلی‌ترین راه ابتلا استنشاق ترشحات یا غبار آلوده به باسیل سل می‌باشد که معمولاً ناشی از تماس با بیمار سلی درمان نشده می‌باشد.

بیماری سل به وسیله قطره‌های ریز موجود در هوا از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود و اغلب افرادی را که در ارتباط نزدیک با فرد بیمار باشند را درگیر می‌کند. یک سرفه می‌تواند حدود ۳٫۰۰۰ ریزقطره عفونی تولید کند. این ریزقطره‌ها به سرعت خشک می‌شوند و در هوا معلق می‌مانند و در صورت استنشاق وارد ریه افراد می‌شوند. بنابراین افراد مبتلا هنگام عطسه و سرفه باید همیشه برای پوشاندن دهان و بینی خود از دستمال استفاده نمایند و پس از آن، دستهای خود را با دقت بشویند. البته این به آن معنا نیست که فرد مبتلا به سل باید قرنطینه شود. در تماس کوتاه و گذرا امکان انتقال بسیار کم است. بسیاری از مردم میکروب سل در بدنشان وجود دارد اما مبتلا به بیماری سل فعال نیستند. سل از طریق غذا، آب، تماس جنسی، تزریق خون یا نیش حشرات منتقل نمی‌شود.

تحقیقات مختلفی که انجام شده است نشان می دهد خطرعفونت ( TB)( که با تست پوستی توبرکولین(PPD) اندازه گیری می شود.) در میان پرسنل بهداشتی و درمان و دانشجویان این رشته ها به نحو بارزی مثبت بوده است. خطر انتقال عفونت ( TB) فقط شامل پرستاران، پزشکان و دانشجویان پزشکی و پرستاری نیست بلکه تمامی پرسنل شاغل در بیمارستان را درگیر می سازد.

پیشگیری:

مدیریت اجرایی، میزان مواجهه پرسنل بهداشتی را با بیماری کاهش می دهد و از تجمع ذرات عفونی جلوگیری می کند مهمترین مرحله اجرایی شامل تشخیص اولیه وجود بیماری ( TB)، جدا سازی فوری و درمان بیماران می باشد. کنترل محیطی که تمرکز ذرات عفونی در هوا را کاهش می دهد و این امر بوسیله ی افزایش تهویه طبیعی و کنترل مستقیم هوای جاری صورت می گیرد .

حفاظت تنفسی پرسنل سومین اقدام کنترل عفونت می باشد که هدف آن طراحی مناسب و صحیح ماسک های فیلتر دار دهان و بینی جهت جلوگیری از ورود ذرات تنفسی ( TB) می باشد. ماسک های جراحی از جنس کاغذ و پارچه ای فیلتری و چند لایه جهت جلوگیری از ورود ذرات لازم است.

آموزش پرسنل بهداشتی :

هر عضوی که در بیمارستان کار می کند باید اهداف کمیته کنترل عفونت را بشناسد. برنامه آموزشی مداوم سالیانه برای همه کارکنان بایستی به اجرا گذاشته شود و درباره ی موضوعاتی از قبیل مفاهیم اصلی انتقال و بیماریزائی ( TB) علائم و نشانه های ( TB) مکان های شایع انتقال ( TB) مثل اتاق های معاینه –  بخش های عفونی  – بخش های HIV– رادیولوژی  – بخش اورژانس  – بخش برونکوسکوپی  – اتاق اسپیرومتری  – آزمایشگاه و بخش کالبدشکافی صحبت شود.

آموزش به بیمار :

بیماران باید درباره ی انتقال ( TB) آموزش ببینند و مهمتر از همه روش صحیح سرفه کردن و کاهش انتشار ذرات عفونی را یادبگیرند. همچنین روش درست پوشاندن دهان و بینی با دستمال را بدانند و اگر دستمال ندارند، بیمارستان در اختیار آنها بگذارد و از اقدمات موثر دیگر نصب پوستر روش صحیح سرفه کردن در اتاق ها و مکان های انتظار بیماران است .


سودوموناس آئروژنز :

 
اغلب در عفونت هاي بيمارستاني باكتري هاي گرم منفي نقش دارند براساس آمار گیری های انجام شده در یکی از بخش های مراقبت ویژه در ایران این باکتری دربین باکتری های گرم منفی دیگر با درصد فراوانی %12 جایگاه سوم را دارد و این مسئله نشان دهنده اهمیت این باکتری است ، سودوموناس آئروژونز يک باكتري گرم منفي و فرصت طلب است كه بيشتر در افرادي كه سيستم ايمني آنها ضعيف شده است ايجاد عفونت مي كند. عفونت هاي ايجاد شده هم شامل عفونت‌های مجاری ادراری، سیستم تنفسی، التهاب و آماس پوست، عفونت‌های بافتهای نرم، عفونت های باکتریومی (وجود باکتری در خون) عفونت‌های استخوان ومفاصل، عفونت‌های معده و روده‌ای و عفونت‌های سیستمیک گوناگون دیگری هست. اين عفونت ها بيشتر در افراد دچار سوختگي، بيماران سرطاني و ايدزي ديده ميشود.

اين باكتري ويژه بيماران مبتلا به سيستيك فيبروزيس است وميزان مرگ و مير آنها 50 % است. يكي از عواملي كه باعث اهميت اين عفونت میشود مقاومت اكثر گونه های آن به آنتي بيوتيك است.

اين باكتري يك پاتوژن بيمارستاني است و از طريق افرادي كه به عيادت میروند، پرسنل بيمارستاني، بيماران ساير بخش ها و همين طور خوردن آب و غذاي آلوده منتقل ميشود . طی تحقیقاتی که دربیمارستان های خرم آباد صورت گرفت مشخص شد که 100 درصد روپوش کارکنان آلوده به این  باکتری بوده است که همین مسئله میتواند یکی از عوامل اصلی انتقال عفونت باشد.

تشخیص عفونت سودوموناس آئروژینوزا با جدا سازی و تشخیص آزمایشگاهی  پیرامون‌ کشت آزمایشگاهی صورت میگیرد. ويژگي فلوئورسانس زير نور فرابنفش نيز در تشخيص فوري کلني‌هاي سودوموناس آئروژينوزا کارساز بوده و در تشخيص وجود آن در زخم‌ها کمک مي‌کند.

(بیماری سیستیک فیبروزیس یک بیماری ارثی است که اعضای مختلف بدن در بچه را گرفتار میکند گرفتاری عمده این بیماری انسداد مزمن و عفونت های مکرر است)

راه هاي مبارزه با عفونت بيمارستاني سودوموناس آئروژنز:   

مرگ و میر این بیماری زیاد است و سپتي سمي حاصله از اين باكتري بقدري شدید است که بيمار بخاطر 30% سوختگي براحتي ميميرد پس رعایت نکات زیر الزامی است :

-١ همه ماهه كشت حلق و لوازم بيمارستاني مثل روپوش و........ از تمامي پرسنل گرفته شود.
 از بستري نمودن بيماران در بخش سوختگي خودداري شود مگر در موارد اظطرار
٣- استريل نمودن اطاق هاي بستري بيماران با اولترا ويوله و دتول بصورت كاملا منظم ٤- تهيه نمونه كشت ميكربي از اطاق هاي بستري بيماران بصورت موظف و دوره اي ٥- تغيير محل خدمت پرسنل آلوده و مقاوم به اين باسيل 6- احداث بخش سوختگي محدود در تمامي بيمارستان ها ٧- بالا بردن سطح علمي پرستاران از كمك بهيار به ليسانس و بالاترخصوصا در بخش سوختگي ۸- بيماران بستري در بخش سوختگي در اولين زمان ممكن ترخيص شوند و ادامه درمان بصورت پزشكي جامعه نگر (بيمارستان بدون ديوار) باشد منزل يا هر جاي ديگر


متی سیلن رزیستنت استافیلوکوکوس اوروئوس :

پس از کشف پنیسیلین، در ابتدا از این دارو برای درمان عفونت‌های استافیلوکوکی استفاده می‌شد اما روز به روز به مقاومت آنتی بیوتیکی علیه پنیسیلین افزوده شد بطوریکه در سال۱۹۵۰،۴۰ درصد سویه‌های بیمارستانی به پ‍‍نیسیلین مقاوم شدند واین میزان در سال ۱۹۶۰به ۸۰ درصد رسید.  علت این پدیده تولید  پنیسیلیناز توسط باکتری بودکه پنیسیلین را تجزیه می‌کند. بنابراین از آنتی بیوتیک‌های جدیدتر یعنی پنیسیلین‌های مقاوم به پنیسیلیناز (ماننداکساسیلینومتیسیلین)  استفاده شد. متاسفانه این باکتری به مرور به این آنتی بیوتیک‌ها نیز مقاوم شده است. از این آنتی بیوتک‌ها به همراه جنتامایسین برای درمان عفونت‌های جدی مانند اندوکاردیت استفاده می‌شود

 

مقاومت به متیسیلین و سایر پنیسیلین‌های مقاوم به پنیسیلیناز به دلیل اپرون mec است. این اپرون، بخشی از کاستکروموزومی استافیلوکوکی (SCCmec) است. ژنmecA ، پروتئین متصل شونده به پنیسیلین با نام PBP2a را کد می‌کند که میل پیوندی پایینی برای آنتیبیوتیک‌های بتالاکتام دارد. لازم است بدانید که پروتئین‌های PBP درساخت و ساز دیواره سلولی باکتریایی نقش دارند. از این رو، وجود چنین پروتئین جدیدی تحت تاثیر آنتیبیوتیک نخواهد بود و باکتری به راحتی به زندگی خود ادامه میدهد. این سویه‌ها دراصطلاح استافیلوکوک‌های مقاوم به متیسیلین (MRSA) می‌گویند. برای درمان MRSA،از آنتیبیوتیک دیگری به نام وانکومایسین استفاده می‌شود. همچنین از آنتیبیوتیک جدیدی به نام لینزولید نیز برای درمان MRSA استفاده شده است.

 

آنتیبیوتیک‌های آمینوگلوکوزیدی مانند جنتامایسین، استرپتومایسین و کانامایسین زمانی به خوبی علیه استافیلوکوک‌ها جواب میدادند اما استافیلوکوک به مرور زمان به این آنتیبیوتیک‌ها نیز مقاوم شد. این آنتیبیوتیک‌ها با اتصال به زیر واحد۳۰ S ریبوزومی منجر به مرگ باکتری میشوند. مقاومت به آمینوگلوکوزیدها دراستافیلوکوک‌ها به سه شکل دیده شده است : آنزیم‌های تغییردهنده آمینوگلوکوزیدها (موجب تغییر ساختار آنتیبیوتیک و غیر فعال سازی آن می‌شود)، جهش‌های اموتاسیون‌های ریبوزومی (موجب تغییر در جایگاه هدف اتصال آنتیبیوتیک خواهند شد. بنابراین، آنتیبیوتیک دیگر نمیتواند به هدف خود متصل شود)، پمپ‌های افلاکس در غشای باکتری که بطور فعالانه آنتیبیوتیک را از داخل باکتری به خارج از آن، پمپ می‌کنند. مقاومت به وانکومایسین (وسایرآنتیبیوتیک‌های گلیکوپپتیدی) براثر ژن  vanA ایجاد میشود. این ژن از انتروکوک به استافیلوکوک انتقال یافته است. این ژن طوری پپتید و گلیکان را تغییر می‌دهد که وانکومایسین دیگر نتواند به آن متصل شود. به این سویه‌ها، استافیلوکوک‌های مقاوم به وانکومایسین (VRSA) می‌گویند. سویه‌های دیگری نیز گزارش شده اند که بطور میانه به وانکومایسین مقاوم  (VISA)هستند. سویه‌های اخیر اولین بار در سال ۱۹۹۶از ژاپن گزارش شدند


آسینتوباکتر :


 جنسی از باکتری‌های گرم منفی است که به شکل باسیل یا کوکوباسیل دیده می‌شود.این باکتری‌ها اکسیداز منفی هستند و قندها را تخمیر نمی‌کند و در برابر پنی‌سلین مقاوم است.

آسینتوباکتر یکی از باکتری‌های مهم خاک هستند.

گونه‌ها

  • آسینتوباکتر کالکواستیکوس که اغلب به شکل دوتایی دیده می‌شود.
  • آسینتوباکتر بائومانی
  • آسینتوباکتر همولیتیکوس
  • آسینتوباکتر لووفی

خط اول درمان با آنتی بیوتیک carbapenem مانند ایمی پنم ، اما مقاومت carbapenem به طور فزاینده ای در حال گسترش است. Other treatment options include polymyxins , tigecycline , and aminoglycosides . [ 11 ] سایر گزینه های درمانی شامل polymyxins ، tigecycline ، و آمینوگلیکوزیدها .

 

استنوتروفوموناس مالتوفیلیا :

استنوتروفوموناس مالتوفیلیا اغلب کلونیزه لوله تنفس مانند لوله تراشه یا تراکئوستومی ، دستگاه تنفسی و کاتترهای ادراری می باشد. Infection is usually facilitated by the presence of prosthetic material (plastic or metal), and the most effective treatment is removal of the prosthetic material (usually a central venous catheter or similar device).عفونت معمولا در حضور مواد مصنوعی (پلاستیک یا فلز) تسهیل می شود و موثرترین درمان حذف مواد مصنوعی می باشد (معمولا کاتتر ورید مرکزی و یا دستگاه های مشابه)


عفونتهای انترو کوکی :

با شیوع کم اتفاق می افتد و شامل عفونت زخم و نسج نرم، مننژیت، سپسیس نوزادی و پنومونی می باشد. مهمترین مشکل انتروکوک ها مقاومت نسبی و مطلق آنها در برابر انتی بیوتیک ها  است. به خاطر اینکه هر دو مقاومت ذاتی و اکتسابی اتفاق می افتد.  VREبه معنی انتروتوکسی مقاوم به ونکومایسین می باشد. ونکومایسین سنتز دیواره سلولی باکتری را مهار می کند ولی این عمل را در یک مرحله جلوتر از بتا لاکتام انجام می دهد. ونکومایسین مولکول درشتی است که از سنتز دیواره سلولی با روند به تاخیر انداختن سنتز دیواره جدید پیشگیری می کند. مقاومت به ونکومایسین موقعی که ارگانیسم ها پیش سازهایی سنتز کنند که میل ترکیبی کمتری برای ونکومایسین داشته باشند اتفاق می افتد. این مقاومت وابسته به پلاسمید است.

پلاسمید ها مکانیسم های آنزیمی را برای تغییر راه بیوسنتز پپتید و گلیکان طراحی می کنند و مقاومت را با تزریق مواد ژنتیکی به داخل انتروکوکس حساس منتقل می کنند. بیشتر نمونه های VRE در اثر انتروکوکوس فسیوم هستند که بطور ذاتی به توبرامایسین مقاوم است که نتیجتا جنتامایسین امینو گلیکوزید انتخابی برای درمان ترکیبی با عوامل باکتریسیدال می باشد. علیرغم این بسیاری از VREها مقاومت بسیار بالایی به همه امینو گتیکوزیدها و حتی جنتامایسین نشان میدهند. این مقاومت از تولید آنزیمهایی که فسفوریلیشن و استیلیشن مولکول امینوگلیکوزید را تغییر داده و ان را غیر فعال می سازد حاصل می شود. این مقاومت هم با پلاسمید و هم با مواد ژنتیکی روی کروموزوم باکتریال ایجاد می شود. عوامل خطر برای VREشامل کلونیزاسیون گاستروانتستینالVRE  - سن بالا- بیماری زمینه ای شدید سرکوب سیستم ایمنی- اقامت درICU - جراحی- ابزارهای داخل عروقی و در تماس بودن با سفالوسپورین های نسل سوم- ونکومایسین با انتی بیوتیک هایی که بر علیه ارگانیسم های بی هوازی موثرند، میباشند.


بررسی جنس و گونه باسیلهای گرم منفی غیرتخمیری در بیماران بستری

نویسندگان:

هما فروهش تهرانی/ سارا محبی 

متن :

مقدمه: باسیلهای گرم منفی غیرتخمیری گروهی از باکتریها با شاخص پراکندگی وسیع در طبیعت هستند که گرچه بیماریزایی کمی دارند ولی قادرند بخصوص در بیماران واجد عوامل خطرساز و نقص دستگاه ایمنی، سبب بروز عفونت شدید در دستگاههای مختلف شوند

هدف :

١- تعیین شیوع باسیلهای گرم منفی غیر تخمیری در کل نمونه های بالینی

٢- تعیین فراوانی جنس و گونه این باکتریها

٣- بررسی ارتباط فراوانی جنس و گونه باکتریها با نوع نمونه بالینی.

نتیجه گیری: مقایسه نتایج بدست آمده از این بررسی با مطالعات سایر مناطق، نشانگر آن است که گرچه شایعترین باکتریهای گرم منفی غیر تخمیری به ترتیب: سودومونا آئروژینوزا، آلکالیژنز فکالیس و اسینتوباکتر بائومانی هستند، ولی شیوع آنها از بیمارستانی به بیمارستان دیگر و از منطقه ای به منطقه دیگر متفاوت است و با توجه به مقاومت آنتی بیوتیکی این باکتریها، شناسایی جنس و گونه آنها حائز اهمیت است.

 

کاهش عفونت:


موثر ترین روش برای کنترل عفونت بیمارستانی پیاده سازی استراتژی QA / QC است که به سنجش لازم برای مراقبت از سلامت در بخش ها، و مدیریت مبتنی بر شواهد می پردازد  می تواند یک رویکرد عملی باشد. For those with ventilator-associated or hospital-acquired pneumonia, controlling and monitoring hospital indoor air quality needs to be on agenda in management, [ 39 ] whereas for nosocomial rotavirus infection, a hand hygiene protocol has to be enforced. [ 40 ] [ 41 ] [ 42 ] Other areas needing management include ambulance transport. [ citation needed ] برای کسانی که با دستگاه تنفس مصنوعی مرتبط هستند یا پنومونی اکتسابی از بیمارستان دارند، کنترل و نظارت بر کیفیت هوای داخل ساختمان بیمارستان ، نیاز به برنامه ریزی دارد، در حالی که برای عفونت بیمارستانی روتاویروس ، پروتکل بهداشت دست  به اجرا گذاشته شده است. فضاهای دیگر شامل آمبولانس نیز نیاز به مدیریت دارند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منابع

١-  http://en.wikipedia.org/wiki/Nosocomial_infection

٢- http://imamkhomaini.kums.ac.ir/amozeshi-fa.html

٣- http://www.daneshju.ir/forum/f810/t75400.html

٤- مجله علمي پژوهشي دانشگاه علوم پزشكي ارتش جمهوري اسلامي ايران

٥- http://sid.ir/.html